Online Právní poradna

Zpět na celou stránku
Kombinovaný pohled Klasický pohled Stromové zobrazení
toggle

dobrý den.ODd soudu mám povolené oddlužení spl.kalendářem,řádně již rok splácím,bohužel jeden věřitel podal žalobu k okresnimu  soudu o zaplacení.Já jsem proti platebnímu rozkazu podal odpor.Vzhledem k insolvenci mne soud částečně zbavil placení,bohužel manželka v insolvenci není.Soud manželku předvolal na jednání o zaplacení,jelikož celou částku věřitel požaduje po ní bez ohledu na to ,že si celou částku přihlásil do ins.řízení,která mu byla přijata a je již 1 rok vykonávána-splácena.Může se prosím nějak bránit? Já tomuto věřiteli řádně prostřednictvím insolvenčního správce platím tak jak je v Usnesení Krajského soudu.Děkuji za radu


RE: insolvence a exekuce
insolvenční právo vymáhání pohledávky exekuce insolvence
Odpověď
jako reakce na Anonymní uživatel.

Dobrý den,

pokud byla přímo ze smlouvy tomuto věřiteli zavázána i Vaše manželka, tzn. byla zde podepsána jako dlužník, věřitel může skutečně zažalovat o uhrazení dlužné částky i ji a dále po ní plnění vymáhat. Samozřejmě Vámi oběma uhrazené částky se na úhradu dlužné částky započítávají, nelze tuto hradit dvakrát.

Mgr. Dominika Bouzková


RE: insolvence a exekuce
Odpověď
jako reakce na Dominika Bouzková.
Dobry den.K mmemu dotazu,je mozne se nejak u soudu v tomto pripade branit?

RE: insolvence a exekuce
Odpověď
jako reakce na Anonymní uživatel.

Tak určitě je důležité, aby si manželka řádně přebírala poštu, aby se dozvěděla o tom, když ji bude soud čímkoli obesílat. Pokud bude ve věci vydán platební rozkaz, je nutné proti němu podat odpor, a to do 15 dnů od doručení. Soud platební rozkaz poté zruší a ve věci nařídí jednání. Na toto jednání je nutné se dostavit a během něj tvrdit a prokázat všechny podstatné skutečnosti, a to před koncentrací řízení. Pokud je Vaše manželka tedy opravdu spoludlužník, mohla by namítat výši pohledávky (pokud by byla již např. část splacena, nezákonnou výši úroků z prodlení či smluvních pokut, ...), obrana ve smyslu, že jste v insolvenci by však nebyla úspěšná.

Mgr. Dominika Bouzková